Berberis opora: Budu při tobě stát, dokud nás podzim nerozdělí

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Drobotině, co se drží u země, je opora ukradená, ale cokoliv, co doroste nad 30 centimetrů, potřebuje spolehlivé rámě. Velkoobjemové truhlíky Berberis jsme už dávno vybavili otvorem pro tyčku (všimli jste si ho a používáte ho, že ano?), ale když zafouká silnější vítr, nemusí rostliny, zvlášť ty křehčí a košatější, spolehlivě ochránit před zlomením. Tak bylo nabíledni přijít s něčím… robustnějším.

Parťák, který zvládne silný vítr i rozmary vegetace

Když je to jen trochu možné, snažíme se jít co nejudržitelnější cestou. To je případ i nové opory na pěstování. Pro její výrobu jsme použili částečně recyklovaný plast a když k tomu připočteme, že se rozhodně nejedná o záležitost na jednu sezónu, naše zelené srdce plesá.

A plesat bude i to vaše, až budete nového pomocníka skládat. Spodek totiž snadno zapíchnete do všech velkoobjemových Berberisů, a pak už na sebe jen stavíte podle potřeby jednotlivá kruhová patra. Podle velikosti a košatosti vegetace v nádobě se můžete rozhodnout, jestli využijete všechna tři nebo ne. Maximální výška opory je přes 130 cm a spolehlivě ochrání i liány. Konstrukce zvenčí zlehka obejme rostlinu, takže není potřeba ji přivazovat, jednoduše se opře podle potřeby. Na větrných místech nebo před opravdu velkým vichrem ale není lehká fixace provázkem od věci.

Když na to přijde, klidně ji můžete použít ve skleníku nebo na záhoně, pokud v průběhu sezóny zjistíte, že tam je potřebnější.

Tyhle rostliny ji budou milovat

Asi máte už teď hlavu plnou nápadů, k jaké zeleni by se vám opora hodila. Z podstaty věci jsou to rajčata, papriky, okurky (a jiné zeleninové popínavky), ocení ji i lilky, mochyně, fazole, hrášek… 

Ale držet se nemusíte jen zeleniny. Na své si totiž přijdou i letničky jako hrachor vonný, černooká Zuzana, povíjnice, okrasné fazole a spousta dalších. Případně i trvalky: pnoucí růže, břečťan, popínavý plamének, zimolez… Přerostou opoře přes hlavu? To vůbec nevadí, klidně si můžete dokoupit další patro.

Opora je vhodná pro pěstování popínavých rostlin a zeleniny v truhlících a květináčích Berberis UNO, DUO, TRIO, v květináči Berberisu 55, na samostatném záhonu i ve skleníku. Produkt je částečně vyroben z recyklovaného materiálu.


Tipy pro instalaci opory na pěstování

Jasně, každý není konstrukční technik a někdo se může nad zásilkou s oporou chytat za hlavu. Tak si pojďme projít instalaci krok za krokem:

  1. Než se pustíte do skládání opory, připravte si truhlík. Berberis UNO (nebo DUO či TRIO) nejprve naplňte substrátem asi 1 cm pod okraj (počítejte s tím, že substrát časem trochu slehne).
  2. Už máte nějakou sazenici, která se třese, až se zabydlí? Zasaďte ji teď. Ale není to podmínka, půjde to i ve chvíli, kdy bude vše zkompletované, ale tento způsob je pro zelenou drobotinu bezpečnější.
  3. Do substrátu v rozích zapíchněte čtyři tyčky a do nich zacvakněte první kulaté patro opory. Stejným způsobem postupujte, abyste přidali i další dvě patra.
  4. A jedna dobrá zpráva nakonec: kdybyste došli k názoru, že by bylo dobré malou sazeničku ještě pár dní zahřívat, můžete ji i pod oporou schovat pod poklop z pěstebního setu pro menší truhlíky Berberis.

Další články o pěstování na našem blogu

1. Jedlý balkon, průvodce odrůdami

2. Letos ty rajčata vypiplám

3. Nastartujte zelené lupení

4. 7 tipů pro jedlý balkon

5. Lilek si váš balkon oblíbí 

6. Jak poznám kvalitní samozavlažovák

Galerie