6 tipů na úspěšné množení pokojovek

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Jaro a časné léto je pro propagaci pokojovek ideálním časem! Důvodů, proč začít rostlinky množit, je spousta. Nejen že pochopíte, jak rostou a množí se, ale vznikne při tom jako bonus i zcela nová baby pokojovka. Tu můžete poslat o dům dál, obdarovat známe nebo si ji vyměnit na swapu. Po osvojení si základů, si troufáme tvrdit, že namnožíte většinu pokojovek.

Šest tipů pro úspěšné množení

  1. Řízkujte jen zdravé rostlinky bez škůdců. Jedině v případě záchrany napadené rostliny řízkujte i nemocnou pokojovku. Šance na zakořenění ale klesá, čím více je původní rostlinka oslabená.
  2. Množte v období od jara do poloviny léta, tedy v době aktivního růstu pokojovek.
  3. Doporučujeme, aby rostlina byla před samotným množením už nějakou dobu hnojená. Díky hnojení má dostatek živin, je tak silnější a lépe si poradí se ztrátou své části. Také nově vzniklý řízek díky hnojení lépe zakoření.
  4. Řízkujte den po zalití, kdy má ideální množství vody v listech.
  5. Pro větší šanci odeberte řízků hned několik. Ne všechny totiž mohou zakořenit.
  6. Nástroje, kterými řízky odebíráte, udržujte čisté. Stejně tak by měly být čisté i nádoby, ve kterých zakořeňují.

V čem množit a zakořeňovat

Pro začátečníky je nejjednodušší množení ve vodě. Můžeme totiž sledovat, jak se postupně rozrůstají kořínky.

„Co nás na množení, kromě získání nových rostlinek, baví nejvíce? Sbírání různorodých skleniček a váziček, které si vozíme z cest a blešáků. Využití se pro ně vždycky najde! A tak nám na parapetu postupně vzniká krásná mini řízkovací laboratoř,” sdílí své nadšení Anet z Pokojovek -  nejzelenějšího studia v Praze.

Řízkování

Jeden z jednodušších způsobů, jak si namnožit rostlinku, je udělat si řízek a dát ho do vody. Jakmile vytvoří zdravý kořenový systém, máte téměř vyhráno. Obecně platí, že rostlinky, které mají zdřevnatělé části stonků, budou zakořeňovat pomaleji než mladé měkké řízky. Pro větší úspěch je nejvhodnější období množení zejména jaro a začátek léta. Je možné, že zakoření i řízky na konci léta nebo začátkem podzimu, nebo dokonce v zimě, bude to ale trvat déle a doporučujeme je pak nechat ve vodě až do jara a teprve potom zasadit do zeminy.

Nejčastěji se setkáváme s množením pomocí stonku nebo listu. Speciálním případem stonkového řízku je vrcholový, kdy odřízneme špičku rostlinky.

Řízkování vzpřímených pokojovek

Jestli už vás vaše monstera tak trochu vytlačuje z bytu, je čas ji trochu omladit. Když rostlinku trošku zkrátíme seříznutím vrcholu, prospěje to nejen nám, ale také jí. Pokojovka získá více sil pro další růst a u některých rostlin může vést k vítanému rozvětvení.

Obecně platí, že nejspolehlivěji zakořeňují řízky z takzvaných měkkých nezdřevnatělých stonků. Jedná se o nejmladší část rostlinky, která je zpravidla také jejím vrcholem. U převislých rostlin je to v podstatě jejich konec.

Postup řízkování ve 4 krocích

  1. Než začnete řezat, ujistěte se, v jaké výšce chcete rostlinku zkrátit.
  2. Dvakrát měřte, jednou řežte. Představte si, jak bude vypadat po seříznutí, a teprve poté konejte.
  3. Seříznutý řízek by měl mít ideálně dva až čtyři plně rozvinuté listy.
  4. Řez veďte asi jeden centimetr pod listovou uzlinou, což je místo, odkud list vyrůstá, protože na ní se vytvoří první kořeny.

Tímto způsobem se dá množit většina tropických rostlin jako fíkusy, begonie, piley a další pokojovky rostoucí vzpřímeně.

Řízkování převislých pokojovek 

Asi spousta z nás má doma nějaký ten řízek šplhavnice. Jeden či několik stonků s listy, které necháváte růst ve vodě. Elegantnějším řešením je z jednoho delšího stonku s listy namnožit rovnou celou bohatší rostlinku.

 Tento způsob řízkování je skvělý i v případě, kdy máte dlouhý šlahoun jen s několika listy, který působí nevzhledně. Stačí ho ustřihnout a udělat z něj několik řízků. Stejně doporučujeme alespoň jednou za vegetativní období růstu převislé rostlinky zkrátit. Obzvlášť ty, kterým rostou čím dál menší a menší lístky. Tak proč ustřiženou část nevyužít dále?

  1. Pomocí ostrých nůžek odstraňte části mezi listy tak, aby vám vznikl řízek ve tvaru písmena T, který bude mít list a část stonku s vzdušným kořenem nebo jeho zárodkem.
  2. Nařezané části rostlinky vložte do vody tak, aby listy zůstaly nad hladinou. Po několika týdnech byste měli zaznamenat růst kořínků, a jakmile budou míst asi 3 cm, můžete je zasadit.

Takto můžeme množit všechny druhy převislých pokojovek jako jsou philodendrony, monstery (adansonii, minima, scindapsusy…)

Kdy zasadit řízky

Důležitým faktorem, kterým se při množení řídíme, je velikost kořenového systému. Nedoporučujeme pokojovku zasazovat, hned jak vidíte první titěrný kořínek. Nechte řízek ve vodě klidně déle. Většina rostlinek je ve vodě spokojená a hezky si vybuduje kořenový systém. Dejte si ale pozor, aby nepřerostl velikost hrdla nádoby. Mohlo by se pak stát, že ji z ní už nedostanete nebo kořeny při vyjmutí poškodíte. Zakořeněné řízky sázejte nejpozději poslední srpnový týden, ať se stihnou ještě aklimatizovat, než se uloží do zimního vegetativního klidu.

Do čeho sázet malé pokojovky

Na velikosti květináče záleží. Nesmí být o nic moc větší, než je samotný kořenový bal nové rostlinky. Když zvolíte větší velikost květináče, tak se může stát, že by do něj pokojovka nestihla před podzimem dorůst a dělalo by to problémy v zimních měsících. Více o pravidlech přesazování jsme sepsali do článku Jak na jarní přesazování pokojovek.

Samozavlažovací květináče Tolita pro zelený domov. Květináče vyrobené na přání pokojových rostlin a bylinek, vznikly ve spolupráci s českými designéry z WRKS.  Doporučujeme kombinovat velikostní varianty květináčů a truhlík pro jednoduchou elegantní linii.



Dělení pokojovek

Pokud máte doma asparágus, marantu, kalateu nebo třeba zamiokulkas, můžete si dělením vytvořit nové pokojovky okamžitě a bez čekání na zakořenění.

  • Nejčastěji rostlinku dělíme, pokud už přerůstá oblíbený květináč a přejeme si ji v něm pěstovat dál.
  • Nejlepší čas pro množení pokojovek dělením je hned zkraje jara, kdy rostlině ještě nerostou nové kořínky.
  • Pokud ale chcete dělit rostlinku i po zbytek vegetačního období, lze to.Jen si dejte pozor na manipulaci s kořeny, abyste je nijak zásadně nepoškodili.
  • Pileu peperomioides můžeme také množit dělením - odříznutím miminka od mateční rostliny. U ní je potřeba počkat, než zakoření (opět ve vodě).
  • Opět platí, že velikost květináče, do kterého rozsazujeme, by měl odpovídat velikosti kořenového systému.

Chcete své milované potěšit dárkem na poslední chvíli? Rozdělte oblíbenou pokojovku a obdarujte své blízké. Vaší rostlince se uleví a ještě k tomu uděláte radost.

Rada na závěr

Neřízkujte pokojovky v zimě, pokud se nejedná o záchranu rostliny. Rostlina během vegetačního období klidu neprodukuje růstové hormony a bude tak trvat velmi dlouho než zakoření. Stejně tak nesázejte řízky v tomto období, raději je nechte ve vodě a až na jaře je zasaďte.

Další články o pěstování pokojovek

  1. Jak na nejčastější škůdce pokojovek
  2. Má moje rostlinka dostatek světla?
  3. Jak připravit pokojové rostliny na období vegetačního klidu
  4. Jak na jarní přesazování pokojovek
  5. Jak a kdy správně hnojit

Jsme tři kamarádky Anet, Rozi a Zuz, jsme Pokojovky. Chceme, aby se z pokojovek mohl radovat opravdu každý, obklopovat se zelení by totiž nemělo být nic těžkého. Proto předáváme naše zelené know-how a učíme vás, jak na jejich péči. Abyste si pěstování pokojovek zamilovali stejně jako my. www.pokojovky.co, IG @pokojovky




Autor textu a fotografií: Pokojovky

Galerie