4 kroky k úspěšnému zimování

Plastia (https://www.plastia.eu/)

Nečekejte na první mrazy, připravte své balkonové rostliny na zimu již teď


Listopad, to je opravdový podzim. S mrazivými rány vchází do našich zahrad a ptá se: „Nezapomněli jste zazimovat?“ Aby mám rostliny v nádobách dělaly radost i příští rok, musíme je připravit na tzv. vegetační klid. Vyplatí se věnovat péči i samotným nádobám, truhlíkům a květináčům, ve kterých jsme pěstovali letničky. Při správné údržbě nám budou sloužit po mnoho let.


Triky pro podzimní čištění truhlíků a květináčů

Péči si zaslouží i použité nádoby. Důkladná očista a řádné uskladnění jim prodlouží životnost. Abyste si zajistili zdravé rostliny a udrželi pěkný vzhled a funkčnost nádob, není potřeba žádné chemie. Vystačíte si s vlažnou vodou a vysušením na sluníčku.

Pravidla pro čištění

  • Žádné chemické prostředky a drátěnky
  • K čištění použijte vlažnou vodu, houbičku, případně měkký hadr
  • Sušte na sluníčku
  • Vyjměte hladinoměr

Mrazuvzdorné trvalky

Celoročně v nádobách lze pěstovat zakrslé jehličnany i jiné dřeviny, maliny, rybízy, jahody, některé bylinky i trvalky. Pro přezimování je v první řadě nutné zvolit mrazuvzdorné nádoby. Ty, které vlivem první zmrzlé vody nepopraskají. A zajistit je proti promrznutí, to by mohlo způsobit úhyn rostliny suchem.

Pravidla zimního přežití rostlin v nádobách

  • Nádoby do závětří a na slunce. Přisuňte je těsně ke zdi, ideál je jižní orientace pod střechou. 
  • Izolujte. Hranaté nádoby obložte polystyrenem. Květináče vložte do krabice a zbylý prostor vyplňte slámou, spadaným listím, hoblinami nebo drceným polystyrenem.
  • Velkoobjemové Berberisy můžete „odstrojit“.

Jak odstrojit Berberis

Obal velkoobjemového Berberisu uskladníte a venku zazimujete pouze samozavlažovací vložku. Samozavlažování totiž v zimě nevyužijete. Rostlinám i nádobám by nadměrná zálivka mohla uškodit. A vy si ušetříte práci s vyléváním vody, která truhlík naplní při dešti nebo sněhu. Máte-li možnost, rostlinu i s vložkou zahrabejte na zimu do volného záhonu. Pro jednoduchou manipulaci využijete praktická madla.

Zálivka 

Méně je více, to platí i pro zimní zalévání. Na samozavlažování zapomeňte, voda v zásobníku se při mrazech změní v nebezpečně rozpínající se ledové kry a ty mohou pro truhlíky znamenat rychlou smrt.

Pravidla zimního zalévání

    • U samozavlažovacích truhlíků s prvními mrazíky vylijte vodu ze zásobníku a dále zalévejte jen shora.
    • Opadavé rostliny zálivku nepotřebují nebo jen zcela minimální. Kvůli absenci listů téměř žádnou vodu nevyžadují.
    • Naopak stálezelené rostliny přes zimu nezapomeňte zalévat, ale nepřelévejte. Vůbec nevadí, když substrát mezi jednotlivými zálivkami zcela vyschne.